ClearSpace-1 — перша місія по прибиранню космічного сміття

Забруднення навколишнього середовища є однією з найгостріших проблем сучасності. Ми незмінно залишаємо після себе безлад, куди б не пішли. На жаль, це стосується не тільки поверхні нашої планети, але і її орбіти. Сьогодні наш вид несе відповідальність за більш ніж 500 тисяч шматків сміття, які обертаються навколо Землі на феноменальних швидкостях.

ClearSpace-1 — перша місія по прибиранню космічного сміття

Хочете наочно побачити скільки сміття знаходиться на навколоземній орбіті? За цим посиланням знаходиться інтерактивна карта усіх плаваючих по своїй власній орбіті елементів, з їх докладними технічними характеристиками. На карті можна знайти не тільки супутники, що працюють, а й ті, що вже вийшли з ладу, а також безліч космічного сміття.

Дослідники переконані, що проблему забруднення космічного простору необхідно терміново вирішувати, тому що якщо не прибрати найбільші шматки космічного сміття, ризик зіткнень з ними буде постійно зростати. Про це свідчать результати дослідження, опублікованого в журналі Acta Astronautica.

Прибирання космічних масштабів

На думку генерального директора Європейського космічного агентства (ESA) Яна Вернера, що відбувається сьогодні на орбіті Землі схоже на плавання у відкритому морі в оточенні дрейфуючих кораблів, що не затонули, а залишилися на поверхні. Щоб прибрати сотні й тисячі несправних супутників з орбіти нашої планети, знадобиться справжнісінький евакуатор. І команда дослідників ESA якраз працює над його створенням. До 2025 року ESA має намір запустити на орбіту перший у світі апарат зі збору сміття — чотирирукого робота, який здатний визначати місце розташування космічних відходів.

ClearSpace-1 — перша місія по прибиранню космічного сміття

Перша у своєму роді місія з прибирання космічного сміття отримала назву ClearSpace-1. Однак початок роботи буде відбувається поетапно. На даний момент планується видалити з орбіти всього один шматочок космічного сміття. Це доведе ефективність і працездатність місії. Так, метою ClearSpace-1 стануть залишки від запуску ракети Вега ESA у 2013 році. Це сміття має просту форму і важить приблизно як невеликий супутник, що дозволить роботу легко захопити його чотирма руками. Після того, як сміття виявиться в руках робота, його витягнуть з орбіти й дозволять згоріти в атмосфері. Здорово, правда? Ось тільки дана операція знищить не тільки космічне сміття, але і самого робота. Тому в майбутньому інженери ESA сподіваються створити безпечний для робота спосіб утилізації відходів. Проте кінцевою метою ESA є створення космічного корабля, який зможе автономно рухатися по орбіті.

Як планується виводити космічне сміття з орбіти Землі на перших етапах в рамках місії ClearSpace-1 можна побачити у відео.

Скільки сміття знаходиться на орбіті Землі?

Як повідомляється в офіційному прес-релізі проєкту на сайті Європейського космічного агентства, на думку генерального директора швейцарського стартапу ClearSpace Люка Піге, сьогодні проблема космічного сміття є актуальною як ніколи. На даний момент в космосі знаходиться щонайменше 2000 супутників, що працюють та понад 3000 несправних. При цьому в найближчі роки кількість супутників на орбіті Землі значно зросте. Відзначимо, що розробка робота для збирання космічного сміття це спільна робота інженерів ESA і ClearSpace.

Проте, створення мережі роботів, призначених для збирання космічного сміття, пов’язане з рядом проблем. До того ж, робота по приведенню в дію космічного корабля коштує дуже дорого. При цьому всі ці роки вчені працювали над створенням дешевших варіантів, однак жоден з них не виявився успішним. Так, приблизна вартість місії ClearSpace становить 117 мільйонів євро (129 мільйонів доларів США). При цьому ESA не єдині, хто має намір очистити орбіту Землі від сміття — компанія Astroscale, розташована в Токіо, також працює над створенням подібного робота, проте вартість японського збирача сміття, ймовірно, може перевершити ClearSpace.

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:

Джерело: United space in Europe