Боротьба за спокій у світі, наповненому шумовим забрудненням

У 1980 році Гордон Хемптон їхав до університету в Медісоні з рідного Сіетла. 27-річний аспірант відчув, що сильно втомлюється за кермом. Вирішивши поспати, він вийшов з машини й ліг на кукурудзяне поле. Почалася гроза, але Хемптон залишився на місці.

«Тоді я вловив все: потоки повітря, рух комах, краплі дощу, відлуння грому. Очі були закриті, але мені здавалося, що я міг бачити всіх істот, які завжди були десь поруч, хоча раніше їх не помічав. Всі звуки раптом стали для мене рівноцінними, і я був приголомшений цим усвідомленням». — Гордон Хемптон.

Після студент кинув навчання і відмовився від ступеня в області фітопатології, науки про хвороби рослин. Зараз Хемптону 67 років, він акустичний еколог — вивчає звук в житлових приміщеннях. А також він заснував в Каліфорнії некомерційну організацію Quiet Parks International (далі QPI), яка:

  • Перевіряє рівень звуку в сільських і міських просторах.
  • Найменш гучним місцям привласнює статус «тихий парк». Так організація привертає увагу суспільства та влади до проблеми шумового забруднення і розвиває екотуризм.
  • І розповідає людям про важливість тиші.

Пішовши з університету, Хемптон влаштувався кур’єром в Сіетлі та почав збирати на мікрофон Neumann KU-81i (повторює форму людської голови, щоб краще імітувати слух) і котушковий магнітофон Nagra IV-S. Щоб зібрати потрібну суму, йому довелося доставити понад 10 тисяч замовлень.

В кінці 1980-х організація Lindbergh Foundation фінансувала тих, хто займається інноваціями у сфері технологій і навколишнього середовища. І в 1989 році Хемптон отримав від неї грант, кинув роботу кур’єром і повністю присвятив себе дослідженню звукових ландшафтів природи.

Через три роки він почав подорожувати по світу і записувати звуки світанку на шести континентах. Його робота стала темою документального фільму каналу PBS “Vanishing Dawn Chorus”, який приніс йому премію «Еммі» за «видатні особисті досягнення».

Хемптона помітила Microsoft — і з 1992 року він десять років співпрацював з компанією:

  • Вибирав звуки для електронної мультимедійної енциклопедії Microsoft Encarta.
  • Робив саунд-дизайн для відеоігор Microsoft Golf і Microsoft Train Simulator. Записував для них «максимально реалістичні» звуки.

У 1998 році Смітсонівський інститут найняв Хемптона, щоб той записав звуки тварин і рослин на Гаваях, що зникають. Ці записи включали на фотовиставці.

Тоді дослідник усвідомив, що тихих місць у світі стає все менше. Ще шум заважає природі: тваринам складніше ховатися від хижаків і знаходити собі пару. Тому часто вони залишають своє середовище проживання.

Створення Quiet Parks International

У 2005 році Хемптон влаштував свою першу акцію: він відправився в тропічний ліс Хох в Олімпійському національному парку Вашингтона і взяв з собою червоний камінь, подарований йому членом місцевого племені. Глибоко в лісі Хемптон поклав камінь на колоду і назвав це місце «Один квадратний дюйм тиші».

Гордон Хемптон записує звуки на пляжі Ріальто в Олімпійському національному парку

Так він хотів звернути увагу Служби національних парків і місцевих авіакомпаній на шумове забруднення в природі.

Після акції в тому ж році консультант по дизайну з Мумбая Вікрам Чаухан знайшов Хемптона в інтернеті. Тоді у Чаухан був особиста криза, і він відчув, що по-справжньому спокійно відчуває себе на природі, в тиші.

Він об’єднався разом з науковцем, щоб створити Quiet Parks International. При цьому Чаухан став президентом, а Хемптон — секретарем. У 2021 році в QPI працюють шість осіб, ще кілька десятків — позаштатні помічники.

Співзасновник Quiet Parks International Вікрам Чаухан

Як науковці вимірюють тишу

Виконавчий директор QPI Ульф Бохман виріс на півночі Швеції й навчився цінувати тишу з дитинства. У 1990-і керував офісними працівниками та застосовував вправи з тімбілдінгу в дикій природі. В одному з таких вправ деякі групи тренувалися півдня мовчати.

Зараз Бохман спеціалізується на міських майданчиках для QPI: дізнається, як шум впливає на парки в цілому і де знаходяться тихі зони. Для цього він придумав систему, як перевіряти місця на рівень тиші.

Щоб офіційно назвати територію «тихим парком», потрібно спочатку зібрати безліч даних. У Стокгольмі та Лондоні використовують онлайн-карти дорожнього шуму. Допомогти знайти тихі райони також можуть місцеві жителі.

Після того, як відповідне місце знайдено, Бохман робить серію вимірів звуку. В основному використовує портативний шумомір Extech: знаходить відкриту місцевість, включає запис і сидить тихо і нерухомо мінімум 15 хвилин.

Локації привласнюють статус «тихого парку», якщо:

  • Середній рівень шуму на записи нижче 45 децибелів — трохи голосніше, ніж в бібліотеці.
  • Допустимі короткі шумові перешкоди не вище 65 децибелів — як при гучній розмові в ресторані.

Бохман уточнює, що це не означає, що у всьому парку повинно бути тихо — в міському середовищі це неможливо. Наприклад, рівень шуму в природному заповіднику Юдарскоген недалеко від Стокгольма виявився нерівномірним в різних частинах. Але оскільки в середньому рівень шуму нижче 45 децибелів, заповідник назвали «тихим парком» — першим з п’яти у Швеції.

Науковці роблять заміри протягом декількох днів, через те, що рівень шуму у вихідні та будні може відрізнятися. Ще записам можуть перешкодити будівельні роботи в місті.

QPI планує додати візуальні, нюхові та тактильні критерії у свої стандарти. «Ми завжди враховуємо візуальне сприйняття. У вас повинно створюватися відчуття, ніби ви на природі, а для цього потрібно по максимуму прибрати з поля зору міський пейзаж і лінії електропередач», — пояснює Бохман.

«Вимушена тиша» і хвороби від шуму

Минулого року через пандемію Covid-19 люди виявилися в «вимушеній тиші»: в небі не було літаків, на дорогах не їздили машини, в інтернеті з’явилися фотографії диких тварин, які забрели в міські райони.

Але це не розв’язує проблему шуму, вважає Хемптон.

«На Землі вже немає місця без шумового забруднення. За останні 30 років інтенсивність повітряного руху збільшилася вдвічі й, як очікується, стане ще у два рази вище до 2030 року. Морський трафік збільшився в чотири рази за останні 20 років. А населення світу протягом мого життя стало у два рази більше». — Гордон Хемптон.

Імперський коледж Лондона перевірив 144 тисячі дорослих в Норвегії та Нідерландах і з’ясував, що шум може викликати проблеми зі здоров’ям.

Неприємні звуки на зразок автомобільних гудків викликають стрес, що викликає вироблення кортизолу та інших речовин в організмі, вважають науковці. Це веде до більшого рівня тривоги та депресії, а також підвищеного ризику інсульту, серцевих захворювань і гіпертонії.

За оцінками ВООЗ, в Західній Європі через шумове забруднення життя скорочується в цілому на 1 млн років в рік.

Європейське агентство з навколишнього середовища (ЄАНС) вважає, що шумове забруднення вплинуло на:

  • 12 тисяч випадків передчасної смерті.
  • 43 тисячі госпіталізацій.
  • 900 тисяч випадків гіпертонії щороку по всій Європі.

«20% населення Європи (понад 100 млн осіб) піддаються хронічному впливу шуму, який шкідливий для здоров’я. Дороги — головне джерело шуму. Він викликає роздратування, порушення сну, а також когнітивні порушення у дітей, робить негативний вплив на метаболічну і серцево-судинну систему». — Еулалія Періс, експерт по шуму в ЄАНС.

Ця проблема стосується не тільки людей. У 2019 Університет Квінс в Белфасті провів метааналіз 108 досліджень понад 100 видів тварин. Результати показали, що шумове забруднення порушує навігаційні здібності тварин і їх шлюбні ритуали, а також може підвищити рівень фізіологічного стресу.

Що з цим робити

Потрібно повернутися до звуків природи, вважає Хьюго Крічлі, професор Медичної школи Брайтона і Сассексу. У 2017 році він провів дослідження: виміряв мозкову активність і частоту серцевих скорочень випробовуваних при прослуховуванні природних і штучних звуків.

Слухаючи природні звуки, учасники експерименту менше відволікалися, більше розслаблялися і краще відновлювалися після стресу.

Дослідження Королівського коледжу Лондона показало, що вплив шуму лісу і співу птахів покращує психічне здоров’я. Також японський «дослідник лісових купань» і лікар Цин Лі вважає, що проведення вільного часу на природі життєво необхідно, і закликає людей перед прогулянкою залишати свої телефони вдома.

Важливо розповідати людям про прості способи зменшення загального рівня шуму. Це перевірили в Університеті штату Пенсільванія у 2011 році: його професори просили відвідувачів лісового заповідника М’юїр Вудс розмовляти тихіше і вимкнути свої телефони. В результаті шум в парку впав на три децибели — як якби 1 200 відвідувачів одночасно покинули парк.

Як QPI хоче виправити шумове забруднення

1. Екотуризм. Організація сподівається, що її акції допоможуть зростанню екотуризму та це підтримають влади. Поки рано говорити про економічну вигоду через те, що проєкт знаходиться ще на початковій стадії. Хемптон зазначає, що в медіа з’явилося більше статей про «тихі» місця.

«Скандинавські країни з року в рік відвідує безліч туристів з Німеччини та Голландії, вони приїжджають просто для усамітнення. Німці часто купують будинки посеред лісу у Швеції в пошуках тиші та спокою». — Ульф Бохман, виконавчий директор Quiet Parks International.

2. Захист парків. Одна з активісток QPI Лайла Чин-Хуей Фань переконала місцеву владу відкрити «стежку тиші» на горі Тайпин в Тайвані. Тут організація встановила знаки, які просять відвідувачів не шуміти: не розмовляти, не включати музику і не наступати на мох, щоб зберегти природний стан стежки.

3. Інвестиції та туризм в дикій природі. У 2019 Хемптон відкрив перший «тихий парк» в дикій природі — в районі річки Забало. Територія займає понад 400 тисяч га тропічних лісів Амазонки, де проживають корінні жителі Кофан.

Землі Кофан і навколишнім районам загрожують браконьєри та компанії, що видобувають нафту і золото. У громади є власний фонд Cofán Survival Fund, який лобіює закони в уряді Еквадору в захист району.

Хемптон сподівається, що завдяки QPI фонд зможе залучити інвестиції, а район – туристів.

«Статус «тихого парку» корисний в туризмі, він приваблює відвідувачів. Однак як політичний інструмент поки не працює. Я сподіваюся, в майбутньому він допоможе нам захищати свої території». — Ренді Борман, лідер Кофан

Боровся з шумом, але в підсумку оглух

У 2003 році Гордон Хемптон протягом десяти днів поступово втратив слух. Все почалося з низького шуму у вусі. Хемптону здавалося, що його слух стає делікатнішим, але насправді це було пульсування артерій у вухах — слух зникав день за днем.

18 місяців він не міг працювати й втратив зв’язок зі своїми дітьми. «Я щиро вірю, що для багатьох батьків немає нічого кращого, ніж чути, як щасливі їхні діти. Неможливість це почути було тортурами», — розповів засновник QPI.

Слух відновився у 2004 році, точну причину його втрати так і не встановили. Близько восьми років все було в порядку, поки у 2012 ситуація не погіршилася. Зараз науковець повністю глухий на ліве вухо, майже не чує правим і страждає від частих нападів гучного дзвону у вухах.

«Я намагаюся прийняти свою недугу, тому що все ще чую низькі частоти. З іншого боку, це тільки погіршує справу, тому що саме там знаходиться все шумове забруднення». — Гордон Хемптон.

І все ж Хемптон вірить у краще. Одного разу під час спільної прогулянки по вулицях Сіетла його п’ятирічний онук запитав: «Дідусю, ти чуєш музику?» Науковець припустив, що він мав на увазі звуки радіо, що ллються з чийогось вікна. Але хлопчик говорив про спів птахів і шелест листя на вітрі.

Хемптон сподівається, що авіакомпанії та інші підприємства змінять маршрути польотів, зменшать шумове забруднення і самі будуть створювати тихі місця.

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО:

Джерело: Wired

Похожие новости

В записи нет меток.